Masáže

Klasická a športová masáž

Máš sedavú prácu a trpíš bolesťami chrbta alebo sa venuješ športu a potrebuješ zregenerovať svaly pred ďalším výkonom? Potom si tu správne.

Klasická masáž pomáha človeku s uvoľnením svalového napätia, odbúraním stresu a zlepšuje celkovú psychiku organizmu. Počas masáže dochádza k pôsobeniu na mäkké časti tela, čím dochádza k hĺbkovému uvoľneniu svalov a zvýšeniu prekrvenia svalov a podkožia. Klasická masáž má rovnako pozitívny vplyv na lepšie vyplavovanie odpadových látok z organizmu. Masáž patrí aj medzi techniky fyzioterapie pre pacientov napr. s vykĺbenými alebo zlomenými končatinami, ktorí potrebujú pomôcť s rekonvalescenciou svalov a kĺbov.

Športová masáž je druh klasickej masáže, ktorá je prispôsobená potrebám športovcov. Pred podaním športového výkonu sú masérske tlaky silnejšie a hmaty rýchlejšie, čím dochádza k zahriatiu svalov (ich prekrveniu). Naopak po športovom výkone sú tlaky jemnejšie a využíva sa reflexné trenie, čoho výsledkom je postupné uvoľnenie svalov a ich regenerácia.

Pozitívne účinky:

Myofasciálna masáž - mäkké techniky

Uvoľnenie fascií je veľmi špecifický, komplikovaný a náročný proces, a to nielen pre terapeuta ale aj pre pacienta.

Fascie sa uvoľňujú špeciálnymi terapeutickými technikami manuálnej medicíny, ktorý súborom manuálnych myofasciálnych a mäkkých techník odlepí jednotlivé fascie od kože a od seba navzájom. Tým uvoľní pohybový-pracovný rozsah svalov a kĺbov, a spriechodní aj prekrvenie a prenos nervových vzruchov.

Telo, svaly a kĺby zbavíme bolesti a zároveň uvoľníme aj neprirodzený tlak a postavenie voči vnútorným orgánom, zároveň sa zlepší prekrvenie, odozva nervových vzruchov ako aj správne fungovanie lymfatického systému. V organizme sa obnoví vnútorná harmónia a tým sa zlepší celkový zdravotný stav človeka.



Odporúča sa pre:

Kontraindikácie:

Trigger points therapy

Zatvrdnuté uzlíky sa oficiálne nazývajú trigger points alebo spúšťové body a sú jedným z najčastejších prejavov poruchy funkcie pohybovej sústavy.

Ide o citlivé miesta, ktoré sa môžu vytvoriť okolo napnutého svalového vlákna kdekoľvek na tele – na krku, chrbte, ramenách či stehnách. Pri nahmataní zvyčajne bolia, buď na mieste výskytu alebo sa bolesti šíria do iných oblastí tela.

Na týchto miestach vás trigger point potrápi najčastejšie:

Podľa našich skúseností sa trigger points najviac vyskytujú na trapézových svaloch a medzi lopatkami. Na otázku či je výskyt viac u mužov alebo žien nevieme s určitosťou odpovedať, u každého človeka je to individuálne. Vieme vám však povedať, že trigger points sa vytvárajú dokonca aj u detí. Nedostatok pohybu, zlé držanie chrbta či nesprávne sedenie má za následok vznik spúšťacích bodov.




Prečo sa zatvrdnuté uzlíky vôbec vytvoria?

V jednoduchosti sa dá povedať, že na základe určitej fyzickej alebo emocionálnej traumy vzniká nadmerná produkcia a vylučovanie acetylcholínu, čo má neskôr za následok uvoľnenie a následné vstrebanie vápenatých iónov. Výsledkom je výrazná kontrakcia svalu, pri ktorej nastáva útlak ciev a následné znížené zásobovanie kyslíkom. To všetko vedie k preťaženiu jednotlivých svalov a následnému vzniku uzlíkov vo svalových vláknach.

Môže to byť dôsledok nielen neobvykle ťažkej fyzickej námahy, ale prajú tomu aj opakované, na prvý pohľad malé a jednoduché pohyby, akými je napríklad klikanie na myš. Svaly však môžu preťažiť aj spomínané dlhodobé statické polohy, hlavne dlhé nesprávne vysedávanie pri počítači alebo státie. Niekedy sa vytvoria pri úrazoch alebo po pretnutí svalu pri operácii. Príčinou býva aj psychické napätie, depresia či stres. Telo je v takom rozpoložení stuhnuté, napnuté a v nesprávnej pozícii. Plecia sú obvykle zdvihnuté a hlava predsunutá, čo svalom a chrbtici škodí. K tvorbe a udržaniu uzlíkov prispieva aj nevhodné zaťažovanie a držanie tela či útlak svalov.

Ďalším rizikovým faktorom je nedostatočný príjem vitamínov B1, B6, B12, C a kyseliny listovej. Aj málo železa, vápnika, horčíka a sodíka napomáha ich tvorbe. K udržaniu spúšťových bodov však môžu prispieť aj iné ochorenia, napríklad porucha štítnej žľazy či hypoglykémia. Prispieva k tomu teda veľa faktorov, no spúšťové body sa určite nevytvoria zo dňa na deň. Na to, aby vyrástli je potrebné hlavne zanedbané a chybne pracujúce chrbtové svalstvo, a to je dnes naozaj veľmi častý problém.

Trigger points môžu sprevádzať aj atypické bolesti:

Dôvod prečo sa prejavuje niektorá z bolestí je, že spúšťacie body môžu narúšať niektoré funkcie autonómneho nervového systému. Dôležitá je presná diagnostika, ktorá vylúči iné diagnózy. Bolesti, ktoré vedú do končatín a hlavy môžu mať na svedomí uzlíky, ktoré aj napriek podávaniu liekov od bolesti neboli odstránené.

Liečenie kvalitnou masážou

Neodporúčame, aby ste si uzlíky roztláčali sami alebo za pomoci človeka, ktorý v tom nie je vzdelaný. Uzlíky možno nahmatať, no nie vždy to musia byť oni, môžu to byť uzliny či nezhubný tumor, ktorý sa určite neodporúča stláčať. Pre niekoho je  masáž  spúšťacích bodov bolestivá, iný ju zase zvládnu bez väčšej bolesti. Ide totiž o to, aby miesto, kde sa uzlík nachádza, bolo dôkladne do hĺbky premasírované. Pôsobíme naň tlakom a ako sme už spomínali, pre niekoho to môže byť veľmi bolestivé. Bolí to však preto, lebo spúšťový bod je niečo, čo vo svale nemá byť. Telo tento nežiaduci jav naznačuje práve spomínaným príznakom. Zatvrdnuté miesto je ale potrebné roztlačiť, prípadne použiť inú techniku na jeho odstránenie. Inak môže ostať príčinou rôznych ťažkostí, ktoré sa časom ešte zvýraznia.

Tesne po terapii je potrebné piť veľa tekutín, aby sa z tela rýchlejšie vyplavili škodliviny. Je dobré vyvarovať sa nesprávne vykonávaným bežným pohybom a najmä dvíhaniu bremien. Aj keď uzlíky po liečbe zmiznú, vďaka nesprávnym pohybovým stereotypom sa môžu znovu ľahko vrátiť.

Čo hrozí, ak prítomné zatvrdnuté miesta niekto zanedbá a nevyhľadá odborníka?

Ťažkosti je určite potrebné čo najskôr riešiť. Môže sa síce stať, že problém sa zrazu spontánne vytratí, no tento stav je zvyčajne len chvíľkový. Vo svaloch naďalej zostáva nežiaduca zmena a stuhnutosť. Preto sa bolesti a iné ťažkosti natrvalo nevytratia. Naopak, čoraz častejšie sa vracajú a zvyknú byť ešte oveľa horšie. Aby sa predišlo ich opätovnej tvorbe, v terapii je potrebné pokračovať.

Lymfodrenáž

Lymfatická masáž nazývaná tiež lymfodrenáž, je jemná masážna technika pomocou ktorej sa zlepšuje odtok lymfy cez lymfatické cievy.

Používajú sa pri nej veľmi jemné, presné, definované hmaty s miernym tlakom na povrchu tela. Pomáha zbaviť telo nahromadených toxínov, odstraňuje opuchy, výborne posilňuje imunitu. Správna cirkulácia lymfy v lymfatickom systéme má vplyv na odbúravanie podkožného tuku, zlepšenie imunitného systému, odstraňovanie únavy…

Lymfodrenáž Vám môže pomôcť:

Kontraindikácie:

Reflexná masáž rúk a chodidiel

Reflexná masáž je už po tisícročia považovaná za veľmi účinnú metódu alternatívnej medicíny a dajú sa týmto spôsobom veľmi účinne odstrániť rôzne problémy. Na chodidle sa premieta celé ľudské telo a všetky orgány, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Tlačením a trením jednotlivých plôšok a bodov na chodidle je možné veľmi spoľahlivo nájsť problémové miesta na tele, pretože reflexné body na chodidle pri stlačení reagujú bolestivo a tak prezrádzajú postihnuté kosti, svaly, kĺby alebo vnútorné orgány. Reflexná masáž má pre človeka diagnostický, terapeutický a preventívny význam. Tlakom na danú plochu alebo bod sa prenáša signál na príslušný orgán. Výhodou je, že sa účinok dostavuje okamžite, čo má veľký význam pri rôznych bolestiach.

Bankovanie

Pod pojmom bankovanie rozumieme liečebno-masážnu metódu, ktorej korene siahajú až do obdobia staroveku. Liečitelia zo starovekého Egypta, Číny, Mezopotámie alebo oblasti Stredného východu ju dokonale poznali a používali pri liečebných procedúrach.

Bankovanie môžete poznať aj pod pojmom banková masáž alebo vákuová terapia. Proces bankovania je postavený na racionálnom základe.

Základným prvkom pre pochopenie celého procesu a jeho liečebného a masážneho účinku je vákuum. Na problematické miesto vám terapeut priloží nádobky, tzv. banky na bankovanie. Priložením nahriatej banky vznikne podtlak (vákuum). Pôsobením silného podtlaku sa banka prisaje na pokožku, pričom sa do banky vtiahne časť kože a podkožia. V danom mieste sa zrýchli cirkulácia krvi, tým pádom dôjde k lepšiemu okysličeniu. Začnú sa vo väčšej miere odplavovať škodlivé látky a zároveň sa zlepší aj látková výmena.

Pozitíva prevládajú

Detoxikácia organizmu, uvoľnenie svalstva, zmiernenie bolestí, liečba svalových spazmov, redukcia celulitídy, blahodarný účinok na imunitný, nervový a lymfatický systém. Zlepšenie krvného obehu a činnosti srdca, prečistenie krvi a pozitívny vplyv na funkciu vnútorných orgánov.

Očakávajte modriny

Zákon akcie a reakcie platí aj pri bankovaní. Pôsobením vákua pri aplikácii baniek vznikajú povrchové modriny (hematómy). Nie sú bolestivé, po pár dňoch úplne zmiznú.



Pozitívne účinky bankovania:

Kontraindikácie:

Bukálna masáž tváre

Bukálna masáž tváre je technika, ktorá sa zameriava na masáž svalov a tkanív v tvári, najmä v oblasti okolo úst a spodnej časti tváre. Pri bukálnej masáži oslobodzujete svaly od napätia a navraciate tak pleti elasticitu. Je to efektívnejšia forma klasickej liftingovej masáže.

Zlepšenie obehu, pri masáži sa stimuluje cirkulácia krvi a lymfatického systému, čo zlepšuje dodávku živín do buniek a odplavenie toxínou.

Zlepšenie tónu pleti, masáž podporuje pružnosť a tonus kože tím, že stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, čo prispieva k mladšiemu a zdravšiemu vzhľadu pleti.

Prevencia vrások, pravidelná masáž pomáha znížiť výskyt vrások a jemných liniek tím, že udržuje svaly tváre pevné a pružné.

Korekcia tváre, masáž tvaruje kontúry tváre, aktivuje sval a tým sa stáva pružnejším, znižuje opuchy.

Zlepšenie relaxácie a duševnej pohody, masáž tváre má tiež relaxačné účinky na myseľ a pomáha znížiť stres a úzkosť.

Všetky tieto benefity činia bukálnu masáž tváre skvelou voľbou pre tých, ktorý chcú nielen zlepšiť vzhľad svojej pleti, ale tiež si užiť relaxáciu a starostlivosť o seba.



Kontraindikácie: